Zdemontowana została „zbroja” z Pałacu Saskiego. Fasada jest już widoczna w pełnej odsłonie.Teraz czeka nas przeprowadzka do nowego obiektu i urządzanie wnętrz prac przygotowywanie wystaw.
Muzeum Regionalne w Kutnie kończy realizację zadania „Konserwacja eksponatów na ekspozycję stałą”, które zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma na celu przygotowanie zabytków do zaprezentowania ich we wnętrzach zrewitalizowanego Pałacu Saskiego, czyli pałacu podróżnego króla Polski, wielkiego księcia litewskiego i elektora saskiego Augusta III Wettina (1733-1763).
Po wykonanych zabiegach konserwatorskich do Kutna wróciło 12 eksponatów. Niektóre z nich pochodzą z okresu panowania Wettinów, inne są utrzymane w stylu epoki. Są to m.in. lustra, żardiniery, stolik z marmurowym blatem, kurdybany, a także XVIII wieczny krucyfiks.
Drugie życie zyskała też bardzo zniszczona w czasie pożaru w 2003 roku sterczyna z dachu Pałacu, którą pamiętają zapewne starsi mieszkańcy Kutna.
info :https://muzeumkutno.com/
Głównym celem projektu obejmującego rewitalizację pałacu saskiego, ratusza oraz otoczenia wokół zabytków, jest przywrócenie architektonicznie ważnego dla Kutna centrum miasta z uwagi na unikatowy charakter obiektu w skali kraju.
Projekt zakłada:
- remont, przebudowę, częściową odbudowę i rozbudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania: pałacu saskiego,
- remont oraz przebudowę budynku ratusza miejskiego
- budowę 2-kondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego,
- budowę 3 łączników w tym podziemnego łączącego pawilon ekspozycyjny z budynkiem pałacu,
- zagospodarowanie terenu oraz wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich ww. obiektów.
Prace budowlane i konserwatorskie realizowane będą pod nadzorem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Dokumentację projektową i kosztorysową oraz wizualizacje dla tego zadania inwestycyjnego wykonał zespół projektantów z Pracowni Projektowo-Usługowej „MAGBUD” Bogdan Krawczyk z Kutna pod kierownictwem mgr inż. Bogdana Krawczyka.
Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (windy, podjazdy).
Po przeprowadzeniu prac rewaloryzacyjnych znajdą się tu miejsca przeznaczone na muzeum, organizację działań kulturalnych i edukacyjnych dla różnych grup wiekowych.
Kutnowski pałac Augusta III to dziś praktycznie jedyny zachowany w Polsce zabytek dziedzictwa historycznego po unii polsko – saskiej.
Discussion about this post