Zalane posesje, podtopione piwnice – ulewne deszcze dały się we znaki w regionie powiatu kutnowskiego. Wystarczyło kilka godzin intensywnych opadów deszczu by woda gwałtownie wezbrała i zaczęła wdzierać się do posesji i piwnic mieszkańców Gołębiewa. Sytuacja ta się powtarza a powodem podtopień jest jak mówią mieszkańcy zakopane rowy melioracyjne. Zostały one usunięte podczas przebudowy drogi Kutno-Łanięta- Kąty.
Głos w tej sprawie zabiera członek zarządu kutnowskiego :
Informuję, że rów wzdłuż powyższej drogi był rowem przydrożnym i miał za zadanie odwodnienie pasa drogowego. Zgodnie z dokumentacją projektową na przebudowę drogi powiatowej, po wykonaniu chodnika zastosowano jednostronny spadek nawierzchni w celu skierowania wód opadowych z pasa drogowego do rowu przydrożnego znajdującego się po lewej stronie drogi. Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych który mówi, że zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi (…) a w szczególności zabrania się (…) odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi. W związku z powyższymi przepisami nie ma możliwości odprowadzania jakichkolwiek wód z terenów nieruchomości prywatnych do rowów przydrożnych co dotyczy również newralgicznego fragmentu rowu przy drodze powiatowej Nr 2142E. Na terenie działek o nr ewidencyjnym 156/5, 156/6, 152/2, 156/12, 156/3, 157, 159, 161, 163/1, 163/2, 162/3 istnieją urządzenia melioracyjne, za które zgodnie z art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. – Prawo wodne odpowiedzialna jest właściwa terytorialnie spółka wodna w tym przypadku Spółka Wodna „KUTNOWIANKA” cyt. „Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.” Podtapianie działek sąsiadujących z drogą spowodowane jest wodami gruntowymi z pól, których odpływ powinien odbywać się poprzez istniejące urządzenia melioracyjne znajdujące się na powyższych działkach. Niedrożność tych urządzeń powoduje stan istniejący. Jednocześnie informuję, że jednostką odpowiedzialną za utrzymanie powyższych urządzeń w należytym stanie jest Spółka Wodna Kutnowianka. W związku z rezygnacja zarządu i komisji rewizyjnej spółki wodnej Kutnowianka, podjęte zostały działania zmierzające do dokonania wyborów nowego zarządu i komisji rewizyjnej. Pierwszy termin zwołany na 25 marca został odwołany w związku z ogłoszonymi obostrzeniami.
Na początku miesiąca zostaną rozesłane zaproszenia do delegatów spółki wodnej KUTNOWIANKI, którzy zgodnie ze statutem muszą być poinformowani 14 dni wcześniej o terminie walnego zgromadzenia. Z powodu obostrzeń wywołanych stanem pandemii najbliższe Walne Zgromadzenie delegatów Gminnej Spółki Wodnej Kutnowianka planowane jest na przełomie maja i czerwca. Ponadto informujemy, że powiat kutnowski zobowiązał się przekazać dotacje celową w wysokości 10 tys zł na rzecz spółki wodnej w celu likwidacji przedmiotowej awarii.
Informuje Członek Zarządu Powiatu Tomasz Walczewski
Straż Pożarna w Kutnie podejmowała trzy interwencje związanych z podtopieniami i jedną z przywróconym drzewem w m. Bedlno powiecie kutnowskim.
To może nie być koniec gwałtownych opadów deszczu. Synoptycy zapowiadają, że deszczowo będzie również w poniedziałek 3 maja.
Discussion about this post