Rząd premiera Mateusza Morawickiego wynegocjował największe w historii Unii Europejskiej środki dla naszego kraju. To 770 mld zł, które w najbliższej perspektywie może zostać przeznaczone na rozwój naszej Ojczyzny.
W pierwszej kolejności pieniądze posłużą w odbudowaniu polskiej gospodarki, poprzez wsparcie dla pracodawców i pracowników z branż najbardziej dotkniętych epidemią. Jednocześnie środki te będą mogły być przeznaczone na: rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
„Jako wojewoda łódzki odpowiedzialny za rozwój naszego regionu chciałbym jasno i stanowczo podkreślić, że środki z UE są nam niezwykle potrzebne, po to, by nasze województwo mogło dynamicznie rozwijać się w najbliższych latach” – podkreślił dziś na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
Wojewoda zwrócił się również z apelem: – „Jako wojewoda łódzki odpowiedzialny za rozwój naszego regionu chciałbym jasno i stanowczo podkreślić, że środki z Unii Europejskiej są nam niezwykle potrzebne, po to, by nasze województwo mogło dynamicznie rozwijać się w najbliższych latach. Zwracam się do wszystkich parlamentarzystów naszego województwa, szczególnie Koalicji Obywatelskiej, by głosowali i podnieśli rękę za przyszłością województwa łódzkiego.
Zwracam się do Pani poseł Śledzińskiej-Katarasińskiej, Hanajczyk, Niemczyk. Do Pana posła: Piątkowskiego, Tomczyka, Jońskiego, Grabarczyka oraz senatora Dunina. Do nich wszystkich, aby odważnie stanęli i powiedzieli przewodniczącemu Borysowi Budce, że nie zgadzają się z jego polityką i chcą głosować za rozwojem swojego miasta i regionu. Liczę, że do mojego apelu dołączy się również Pani Prezydent Hanna Zdanowska, która doskonale wie, jak ważne są środki zewnętrzne, jak ważne są środki europejskie dla rozwoju miasta” – podsumował Tobiasz Bocheński.
Wicewojewoda łódzki, Karol Młynarczyk zaznaczył: – „Z mojej perspektywy, szczególnie ważne jest to, że w Krajowym Planie Odbudowy, tak dużo środków przeznaczonych jest na służbę zdrowia. Zdrowie jest najważniejsze, jednak często bywa tak, ze póki jesteśmy zdrowi potwierdzamy to werbalnie, natomiast chciałbym, by było to potwierdzone czynami, a więc podniesieniem ręki za Krajowym Planem Odbudowy. Pandemia uzmysłowiła nam, jak wielkie są jeszcze tutaj potrzeby, pokazała nam, że służba zdrowia wymaga dodatkowych, olbrzymich nakładów związanych z infrastrukturą, z kształceniem kadr, z innym podejściem do służby zdrowia” – podkreślił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Na konferencji obecni byli także radni Rady Miejskiej w Łodzi.
Aby skorzystać z unijnego budżetu, wszystkie państwa UE muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych, zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi wymogami. W przypadku Polski, oznacza to – tak jak do tej pory – ratyfikację decyzji na podstawie ustawy. Co ważne, decyzja ta nie przenosi żadnych nowych kompetencji na poziom UE.
To kwestia polskiej racji stanu. Wszyscy razem musimy poprzeć tą ogromną szansę, bo #LiczySięPolska.
Discussion about this post